Jaki jest mechanizm działania torasemidu?

 

Diuretyki pętlowe są silnymi lekami o działaniu moczopędnym, które znajdują zastosowanie w farmakoterapii obrzęków i problemów kardiologicznych. Przykładem takiego leku jest torasemid. Na czym polega jego działanie?

 

Torasemid – co to za lek?

Torasemid jest rekomendowany w leczeniu pierwotnego nadciśnienia tętniczego i rozmaitych obrzęków np. spowodowanych ostrą niewydolnością wątroby lub zespołem nerczycowym. Ponadto stosowanie torasemidu może przyczynić się do zmniejszenia tolerancji glukozy. Wskutek ograniczenia wydalania kwasu moczowego może być przyczyną rozwoju dny moczanowej. Przykładowe leki zawierające torasemid to Diured, Diuver, Toradiur czy Torsemed. Leki są przeważnie dostępne w formie tabletek.

 

Właściwości farmakodynamiczne torasemidu

Torasemid to diuretyk pętlowy zaliczany do grona sulfonamidów (kod ATC: C03C A04). Oznacza to, że jego działanie polega na zwiększeniu objętości wydalanego moczu. Niemniej jednak niewielkie dawki leków z torasemidem sprawiają, że preparaty te swoim natężeniem i czasem działania są tożsame z diuretykami tiazydowymi. Większe dawki torasemidu nasilają diurezę proporcjonalnie do ilości substancji czynnej – niemniej działanie leku może być znacząco nasilone.

 

Torasemid – właściwości farmakokinetyczne

Doustne podanie torasemidu sprawia, że lek jest wchłaniany niezwykle szybko i prawie całkowicie. Jego maksymalne stężenie w osoczu jest uzyskiwane w czasie od 60 do 120 minut od momentu podania leku. Szacuje się, że ponad 99% torasemidu w organizmie ulega wiązaniu z białkami osocza.
Okres półtrwania torasemidu i jego metabolitów utrzymuje się od 3 do 4 godzin u osób zdrowych. Okres półtrwania substancji czynnej nie ulega zmianie u osób mających problemy z prawidłową wydolnością nerek.

 

Przeciwwskazania do użycia torasemidu

Do przeciwwskazań należą m.in.:

  • Niedociśnienie tętnicze.
  • Zaburzenia rytmu serca.
  • Ciąża i karmienie piersią.
  • Śpiączka wątrobowa oraz stany przed śpiączkowe.
  • Zaburzenia czynności nerek, którym towarzyszy bezmocz.
  • Nadwrażliwość na torasemid i pochodne sulfonylomocznika.

Ponadto stosowanie torasemidu jest niewskazane u osób w trakcie leczenia antybiotykami aminoglikozydowymi i cefalosporynowymi. Nie poleca się stosować torasemidu u osób z tendencją do zawrotów głowy – preparaty mogą spowodować trudności z bezpiecznym prowadzeniem i obsługą pojazdów mechanicznych. Co więcej, przed rozpoczęciem farmakoterapii torasemidem należy zadbać o przywrócenie prawidłowej równowagi wodno-elektrolitowej.

 

Bibliografia

Zobacz też:

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej