Jakie działania niepożądane występują po torasemidzie?

Czym jest torasemid?

Torasemid jest to lek moczopędny z grupy diuretyków pętlowych. Charakteryzują się działaniem we wstępującym odcinku pętli Henlego, gdzie zachodzi proces hamowania wchłaniania zwrotnego jonów chlorkowych oraz jonów sodowych. Na skutek zablokowania resorpcji, nasileniu ulega wydalanie jonów potasowych, w mniejszym stopniu jonów magnezu, wapnia i fosforanów. Działanie leków moczopędnych polega na zwiększeniu objętości wydalanego moczu. 

 

Jakie jest działanie torasemidu?

Leki te wykazują bezpośredni wpływ na naczynia krwionośne. Stosowane są u pacjentów z nadciśnieniem pierwotnym, a także w przypadku pojawienia się obrzęków pochodzenia wątrobowego, nerkowego lub płucnego oraz u osób z zastoinową niewydolnością serca. Torasemid wykazuje działanie przeciwobrzękowe oraz ma wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych i zmniejszanie oporu naczyniowego. 

 

Przeciwwskazania do stosowania torasemidu

Nie należy przyjmować torasemidu, jeżeli pacjent jest uczulony na niego bądź na inną pochodną sulfonylomocznika. Także, w przypadku równoczesnego stosowania antybiotyków z grupy aminoglikozydów oraz cefalosporyn. Również występują przeciwwskazania, gdy dana osoba, nie jest w stanie oddać moczu lub jest uczulona na doustne leki przeciwcukrzycowe. Diuretyki pętlowe mogą zmniejszać tolerancję glukozy.  

 

Wpływ torasemidu na prowadzenie pojazdów

  Jest lekiem obniżającym ciśnienie, a jednym z jego niepożądanych działań mogą być zawroty głowy. Objaw ten jest charakterystyczny na początku leczenia. Zaburzenia tego typu, mogą również nasilać się w przypadku zwiększenia dawki leku czy stosowaniu go przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu. Pacjenci, którzy stosują torasemid nie powinni  prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn, gdy występują u nich takie objawy.  

 

 Wpływ torasemidu na ciążę i laktację

Badania wykazały toksyczny wpływ dużych dawek torasemidu na płód u kobiet w ciąży, dlatego jego stosowanie w ciąży jest przeciwwskazane. Leki diuretyczne mogą zaburzać przepływ przez łożysko, a w konsekwencji wzrost wewnątrzmaciczny. Wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży może powodować komplikacje, takie jak cukrzyca. Jeżeli jest konieczność przyjęcia torasemidu u kobiety ciężarnej, należy kontrolować poziom elektrolitów w organizmie, stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości krwi pełnej oraz wzrost płodu. Karmienie piersią podczas stosowania tego leku może być niebezpieczne dla dziecka. 

 

Wskazania do stosowania torasemidu

Przed zastosowaniem torasemidu istotna jest kontrola stężenia elektrolitów w organizmie. Utrzymanie odpowiedniej równowagi wodno-elektrolitowej, uzupełnienie niedoboru potasu, sodu i magnezu oraz nawodnienie organizmu. Stosowanie tego leku wiąże się z nasilonym wydaleniem wyżej wymienionych jonów, co może mieć wiele skutków ubocznych i niepożądanych działań. Szczególnie uważną kontrolę zaleca się u chorych ze skłonnością do zwiększonego stężenia kwasu moczowego we krwi i dny moczanowej. 

 

Skutki uboczne stosowania torasemidu

Zmniejszenie stężenia sodu w organizmie wywołuje przede wszystkim objawy ze strony układu pokarmowego. Mogą występować również bóle głowy i zawroty głowy, senność oraz schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Niedobór potasu grozi występowaniem obrzęków rąk i nóg, zaburzeń pracy serca i nadciśnieniem tętniczym. Wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, co może zaburzać kondycję psychiczną. Osłabienie mięśni, nasilone skurcze, drętwienie i mrowienie są objawami niskiego poziomu potasu we krwi. 

Do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej również należy zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi, zwiększenie stężenia glukozy, lipidów, mocznika i kreatyniny. Chorzy na cukrzycę powinni zachować ostrożność i monitorować stężenie glukozy. Ten lek może zmniejszać skuteczność działania insuliny w organizmie. Częstymi niepożądanymi działaniami leku są problemy z nerkami, wiążące się z utrudnionym lub bolesnym oddawaniem moczu, a nawet nagłym zatrzymaniem moczu. Torasemid, jak każda substancja, może powodować skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich osób stosujących ten preparat.

 

Bibliografia

Zobacz też:

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej