Torasemid na tle innych leków moczopędnych

Torasemid – co to za lek i jak działa?

Mianem torasemidu określa się lek z grona diuretyków pętlowych. To obecnie najsilniejsze leki o działaniu moczopędnym, które wykorzystuje się w przeciwdziałaniu problemom pierwotnego nadciśnienia lub różnym typom obrzęków – nerkowym, płucnym, wątrobowym czy związanym z zastoinową niewydolnością mięśnia sercowego.

Torasemid oddziałuje na pętlę Henlego i powoduje w niej ograniczenie transportu jonów chlorkowych i sodowych. Efektem tego jest intensyfikacja wydalania wody, sodu i innych minerałów (jonów magnezowych, fosforanów i wapnia). Właściwości te sprawiają, że leki z torasemidem powodują obniżenie ciśnienia tętniczego oraz pozwalają zmniejszyć obrzęk. Niemniej jednak warto pamiętać, że diuretyki pętlowe ograniczają wydalanie kwasu moczowego i nierozważnie stosowane mogą doprowadzić do rozwoju dny moczanowej.

 

Torasemid a inne diuretyki – różnice

W grupie diuretyków pętlowych wyróżnia się dwa leki: furosemid i torasemid. Choć oba związki charakteryzuje zbliżony ładunek sodowy (moc), to jednak istnieje między nimi istotna różnica. To jednocześnie charakterystyczna cecha torasemidu. Mowa o czasie działania leków i utrzymującym się efekcie terapeutycznym. Furosemid działa przeważnie od 6 do 8 godzin, natomiast działanie lecznicze torasemidu utrzymuje się nawet do 12 godzin. Ponadto torasemid jest wolniej eliminowany z organizmu. Właściwości te sprawiają, że lek może być stosowany tylko raz dziennie i tym samym zagwarantować pacjentowi dużą wygodę w kontekście użycia. Inną charakterystyczną cechą torasemidu jest wysoki poziom biodostępności po doustnym podaniu leku, który wynosi aż 80% i jest wynikiem o blisko 30% większym niż w przypadku furosemidu.

 

Bibliografia

  1. Grabowski M. „Miejsce torasemidu wśród diuretyków pętlowych w leczeniu niewydolności serca i nadciśnienia tętniczego.” Choroby Serca i Naczyń 2016, 13(1): 1-4.

Bibliografia

Zobacz też:

Najnowsze poradniki: